Wideokonferencje

W ramach udostępnionej w sądach powszechnych infrastruktury technicznej umożliwiającej przeprowadzenie wideokonferencji istnieje możliwość nawiązania połączenia przez dowolną osobę z własnego urządzenia poprzez wykorzystanie w tym celu dedykowanej aplikacji umożliwiającej nawiązanie takiego połączenia z sądem orzekającym (tj. aplikacja Avaya-Equinox, JITSI). Aplikacje, które umożliwiają uczestniczenie w wideokonferencjach z poziomu dowolnego komputera, tabletu lub smartfona, z użyciem standardowego łącza internetowego. Instalacja oprogramowania do wideokonferencji na komputerze użytkownika odbywa się jednorazowo, automatycznie bez potrzeby posiadania uprawnień administratora. Po instalacji użytkownik łączy się do odpowiedniej wideokonferencji  zainicjowanej przez sąd orzekający podając jej numer oraz PIN (dla konferencji zdefiniowanych jako konferencje z autoryzowanym dostępem).

W czasie zdalnego połączenia zaleca się stosowanie zestawu słuchawkowego.

Przed przystąpieniem do wideokonferencji proszę o zapoznanie się z dokumentem: „Zestaw dobrych praktyk uczestnika wideokonferencji” umieszczonego w sekcji Załączniki

W ramach pomocy dla obywateli została uruchomiona telefoniczna linia wsparcia:
nr tel: 71 748 96 00
oraz możliwość zgłaszania problemów drogą elektroniczną:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ponadto Sąd Okręgowy w Białymstoku dysponuje zestawem do przeprowadzania wideokonferencji gwarantującymi łącznie poufność i integralność przekazywania obrazu i dźwięku na odległość, umożliwiającymi m.in. przesłuchiwanie stron, biegłych oraz świadków w trybie art. 235 § 2 k.p.c. lub art. 177 § 1a k.p.k.

  • zestaw wykorzystywany jest w sytuacji nawiązywania połączenia przez inny sąd lub instytucję do pomieszczenia Sądu Okręgowego w Białymstoku (np. w celu przesłuchania świadka przez inny sąd , a który to świadek został wezwany do Sądu Okręgowego w Białymstoku). Urządzenie znajduje się w pokoju nr A18 (parter) w budynku Sądu przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 1. 

Termin przeprowadzenia wideokonferencji należy uzgadniać z Kierownikiem Oddziału Administracyjnego Sądu Okręgowego w Białymstoku – tel. 85 74 59 227. Prośbę o wyrażenie zgody na udostępnienie sali i sprzętu do wideokonferencji należy kierować na adres:

Prezes Sądu Okręgowego
ul. M. Skłodowskiej-Curie 1
15-950 Białystok


Osobą odpowiedzialną od strony technicznej jest pracownik Oddziału Informatycznego Sądu Okręgowego w Białymstoku: Robert Szczukiewicz – tel. 85 74 59 266

Podmiotem upoważnionym do wyznaczenia osoby uprawnionej do udziału w czynności za sąd wezwany (w sprawach cywilnych – sędziego, referendarza sądowego – art.235 § 2 k.p.c. ,w sprawach karnych – referendarza sądowego, asystenta sądowego, urzędnika sądowego – art.177 § 1a k.p.k.) jest

Prezes Sądu Rejonowego
ul. Mickiewicza 103
15-950 Białystok