Odpowiedź na publikację prasową
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 08, wrzesień 2017 09:13
W związku z publikacją prasową, opublikowaną w dniu 6 września 2017 r. w dzienniku Gazeta Wyborcza w dodatku lokalnym Białystok pt. „Sądowa ruletka” chciałbym wyjaśnić i sprostować zawarte tam nieścisłe informacje.
- Informacja, że Sąd Okręgowy w Białymstoku oczekuje na decyzję Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, odnośnie powołania wiceprezesa tego sądu, nie jest prawdziwa. Dotychczas Pan Prezes Sądu Okręgowego w Białymstoku z takim wnioskiem (inicjatywą) nie wystąpił do Ministra Sprawiedliwości.
- Nieścisła jest informacja dotycząca dotychczasowego czasu niezbędnego do obsadzenia wakujących stanowisk wiceprezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku od chwili zwolnienia stanowiska. W ostatnich latach wiceprezesi Sądu Okręgowego w Białymstoku powoływani byli po upływie kilku miesięcy od dnia wygaśnięcia kadencji poprzednika. Przykładowo zwolnienie funkcji wiceprezesa nastąpiło w dniu 06.10.2014 r. a do powołania nowego wiceprezesa doszło w dniu 01.02.2015 r. Do kolejnego wakatu na tym stanowisku doszło 06.10.2015 r. a do powołania kolejnego wiceprezesa doszło 01.12.2015 r. Natomiast kadencja wiceprezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku Pani Sędzi Katarzyny Topczewskiej upłynęła w dniu 31.08.2017 r.
- Nieścisła jest informacja dotycząca dotychczasowego trybu powoływania wiceprezesa sądu okręgowego. Zgodnie z pierwotną treścią art. 24 § 3 ustawy z dnia 27.07.2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych przed nowelizacją, wiceprezesa sądu okręgowego powoływał Minister Sprawiedliwości spośród sędziów danego sądu okręgowego, na wniosek prezesa tego sądu, po zasięgnięciu opinii kolegium tego sądu i opinii prezesa przełożonego sądu apelacyjnego.
-
Nieścisła jest informacja, że decyzję o mianowaniu wiceprezesa sądu okręgowego podejmuje minister, bez żadnych konsultacji ze środowiskiem. Obsadzenie tego stanowiska wymaga przeprowadzenia przez prezesa sądu okręgowego rozmów z kandydatami. Istnieje także możliwość zaopiniowania kandydata przez kolegium sądu okręgowego. Konieczne jest sporządzenie uzasadnionego pisemnego wniosku o powołanie wiceprezesa. Następnie niezbędne jest przesłanie takiego wniosku drogą służbową do Ministra Sprawiedliwości za pośrednictwem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który również może przedstawić swoje stanowisko co do kandydata.
Dodatkowo wyjaśniam, że uprzednie, jak też aktualnie obowiązujące przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nie przewidują żadnego terminu na podjęcie inicjatywy przez prezesa sądu okręgowego w zakresie wystąpienia do Ministra Sprawiedliwości o powołanie wiceprezesa sądu okręgowego.
Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Białymstoku
Wiesław Żywolewski (sędzia Sądu Okręgowego)
Szczegóły artykułu
Podmiot udostępniający: Sąd Okręgowy w Białymstoku
Wytwarzający/Odpowiadający: Wiesław Żywolewski
Czas wytworzenia: 2017-09-08 09:13
Modyfikujący: Rafał Stepanczenko
Czas modyfikacji: 2018-02-22 14:59
Opublikował: Rafał Stepanczenko
Czas opublikowania: 2017-09-08 09:13
Odsłony: 4173